top of page
Nurit Shany_ Credit to Reuven Kaputchins

שלום לך, 

אני רוצה, קודם, להודות לך שנכנסת לאתר ולספר איך התפתחה שיטת 'שערי חכמה'.

בשנת 1978 חברה ותיקה הזמינה אותי להשתתף במפגש בביתה של קולט מוסקט בירושלים.

(COLETTE ABOULKER-MUSCAT (1909-2003) קולט הייתה מורה רוחנית שלימדה את באי-ביתה דמיון מודרך. אותו מפגש ראשון הוביל למפגשים שבועיים ולהיכרותי עם תלמידתה, המורה ליוגה קטרין דה סה-גונזק (catherine.desegonzac) שלימים פתחה בניו-יורק מכון בשם THE BLUE GATE. במשך שש שנים, למדתי אצל שתיהן על קשב והתבוננות פנימית, על כך שלכל אחד מאתנו יש שפה סימבולית משלו, שבני האדם נחלקים לטיפוסים שונים ושלדימויים ולדמיון יש כוח מרפא ומעצים.

בשנת 1980 סיימתי את לימודי בבצלאל ובשנת 1982 סיימתי את לימודי כמרפאה באמנות במסלול של לימודי תעודה. במקביל למדתי מדיטציה טרנסצנדנטאלית אותה תרגלתי מדי יום.

 

במשך כל אותה תקופה ציירתי, למדתי תיאטרון ב'תאטרון-תמונע' אצל הבמאית נאוה צוקרמן בתל אביב וניהלתי קליניקה פרטית קטנה בה נתתי מענה למטופלים בשיטות השונות שעמדו לרשותי באותה עת. נוכחתי לדעת שיש שיטות טיפול שממצות את תהליך הריפוי מהר יותר מאחרות. תיאטרון עשוי להחצין מה שלא נאמר בפגישות מילוליות. סוגיה שעוסקים בה בטיפול פסיכואנליטי במשך שנים, משתחררת באמצעות דמיון. ראיתי וחקרתי איך בכוחו של הדמיון לשנות תבניות התנהגות והתניות במפגשים ספורים. ידעתי זאת אבל חסרה לי שיטה. בחיפושי אחרי תשובות  מדתי אסטרולוגיה, גימטרייה וקלפי טרוט שהעשירו את עולמי הפנימי בסימבוליקה של צבעים מספרים וארכיטיפים ואפשרו לי לאבחן לעומק טיפוסים שונים  ולהועיל למטופלים.

 

באותה תקופה הזדמנתי לאירוע מכונן באיטליה בכפר ליד העיר פיזה בו נכחו עשרות למות טיבטיות והדלאי למה עצמו. במפגש נכחו אלפי חברים מכל העולם וקיבלתי בו העצמה להמשיך לתרגל התבוננות מודעת ב- מצבי הנשימה. 

בשנת 2002, על רקע משבר אישי וכלכלי אותו ניסיתי והצלחתי לפתור באמצעות התבוננות מודעת בנשימה, פגשתי את הרב יואל פאחימה שגר בבית שמש. אצלו למדתי קבלה תוך קריאה ראשונה של 'סולם עשר הספירות' של הרב אשל"ג. גיליתי שבמסתרי היהדות כבר ציירו בעבר מפה, מודל שמכיל את כל מה שלמדתי אצל קולט מוסקט וקטרין דה סגונזק, כל מה שלמדתי בקלפי הטרוט, הגימטרייה והאסטרולוגיה, וכל מה שלמדתי בפסיכולוגיה בלימודי התעודה לריפוי באמנות.

המודל הקבלי הצטרף לתרגול של הנשימה המודעת והנה, סוף סוף, לאחר עשרות שנות חיפוש, נפרשה לפני מפה שתיארה את המבנה הפנימי בכל אדם, ממש כפי שהאנטומיה מציירת את המבנה הפיסי כך המפה הקבלית מציירת אנטומיה של הרוחני. מהמפה המנטאלית שהקבלה מציירת אפשר להבין את המגוון העצום הקיים באנושות, לאבחן ולרפא תוך כדי תרגול חיבור להוויה הפנימית.

אני ממשיכה ללמוד ולחקור, בכל פעם מוצאת עוד סימוכין כמו למשל בימים שקראתי את כתביו הקדומים של חיים ויטל, המתעדים את דבריו של האר"י, אני מבינה שגם הם תרגלו את המודל הרוחני הקבלי בצירוף תרגילי נשימה ותרגילים אחרים שנועדו להעצים את המודעות ולדייק את מסע הנשמה והרוח של כל תלמיד.

בשנת 2004 הוצאתי לאור לראשונה את עקרונות השיטה בספר 'דמיון והדמיה לשיפור מערכות יחסים', בהוצאת 'אסטרולוג'. הספר אזל מהמדפים וכתב היד נמצא בכתיבה מחדש תוך שילוב ממצאים חדשים שגיליתי מאז וממשיכה לגלות. 

*

נולדתי בקיבוץ גבת 1956.

בשנת 1960 עברתי עם הורי, מרגנית בירשטיין, מורה לאנגלית והסופר ומספר-הסיפורים יוסל בירשטיין לקריית טבעון.

למדתי בבית-ספר יסודי 'רימונים' ובבית-ספר תיכון ע"ש גרינברג.

ב- 1974-1976 שרתי כמורה-חיילת בבית-ספר שדה שדה-בוקר עם הפסל עזרא אוריון וכתב  החדשות שלום אורן.

ב- 1976 עד 1980 למדתי ציור באקדמיה לאמנות בצלאל, בירושלים.

ב-1982 סיימתי לימודי תעודה כמרפאה באמנות. השתלמתי בבית חולים איתנים, באקי"ם ובבית חולים אלי"ן ופתחתי קליניקה פרטית לטיפול בדמיון מודרך.

משנת 2010 אני מנהלת קליניקה פרטית וסטודיו עצמאי לציור בתל אביב.

bottom of page